Kérdések És Feladatok-> Ide írhatjátok problémáitokat

Általános tárgyalások Sabayon Linux

Moderators: Mufy, Moderators

Re: Kérdések És Feladatok-> Ide írhatjátok problémáitokat

Postby akernar » Wed Sep 18, 2013 9:51

Kösz, Ritana!
Nem írtam, de a tulajdonos a root, ahogy azt sejtetted is (olyan egyértelműnek tűnt nekem). A chown nem mertem megpróbálni, mert a másik kötet esetén nem volt rá szükség, az fstab szerkesztése után az „enyém lett”. Így már rendben van, kösz még egyszer!
akernar
Simple Hen

Postby akernar » Wed Sep 18, 2013 10:22

Először is, bocs a bunkóságért... Üdv mindenkinek! Én egy totál kezdő sabayonos vagyok, de igyekszem majd nem túl sok hülyeséget kérdezni.

A másik, hogy figyelmetlen voltam, Ritana, most látom, hogy az előző kérdésemre is válaszoltál :(

A telepítést háromszor csináltam meg, az elsőnél szerencsétlenül félbeszakadt a frissítés , a másodiknál valami gond lehetett vele, mert hülyeségeket írt ki, túl azon, hogy én hülye, a rigora akartam ráhagyni. Aztán harmadszorra egy újraolvasás az equo-ról (és a telepítés utáni frissítés menetéről a wikin) segített, és így most rendben van (már elméletben). Úgyhogy maradok is ennél, korábban is konzolt használtam csomagkezelésre.

Viszont az általad javasolt kapcsolókat (pretend, nodeps, purge) nem találtam a man-ban, vagy ennyire vak vagyok? Nagy segítség, ráadásul hiányoltam is néhány dolgot belőle (pacman után). Hol lehet ilyen részletesen utánaolvasni, tudsz egy linket adni?
Talán ezzel ki tudok irtani néhány gnome alapprogramot (l. pl. képnézegető), mert egyébként közli, hogy a gnome is távozik. Hát ez már milyen baromság a gnome-tól? A shell-hez kell neki a képnézegető? Vagy valamit már megint nem jól gondolok? És ha leszedem a függőségek nélkül, akkor vajon fog rendesen működni?

A magam által összerakott rendszerről hosszas értekezésbe fogtam Violazolival egy másik témában. Röviden annyit, hogy nincs más op.rendszer a gépemen, ezért először csak egy „egyszerű” grafikust akartam, amivel (remélhetőleg) megbirkózom. Viszont most tudtam partíciót elkülöníteni egy másik linuxnak is, és időmtől függően, azon igyekszem majd összerakni egy rendszert nagyjából kézzel. De itt azért ne gondolj valami LFS-féle megoldásra, mivel elég hülye vagyok a linux lelkivilágához.

A hűtőről annyit - egyébként akár a videokártyáé is lehet, ezért utálom a notebookot, nem látok semmit -, hogy ha a rendszerfigyelőt indítom, akkor a folyamatok közt a gnome-shell igen komoly, 40-50% terhelést mutat. A többi gyakorlatilag nulla. Viszont az erőforrások fülön, ahol egyben látjuk, 70-80% a procterhelés. Érdekes módon, ezt a top nem mutatja, ott mintha rendben lenne minden, ahogy írtam is. Ez nagyon durva, biztos nem normális, csak azt sem tudom, minek kéne utánanéznem.

Még egyszer kösz a segítséget!
akernar
Simple Hen

Postby akernar » Wed Sep 18, 2013 10:33

Ja igen, csak az alapból beállított repot használom, -weekly (ha jól emlékszem). A hivatalosokból szerintem nekem nem kell más, közösségit meg egyelőre nem tervezek, majd ha nagyon hiányzik valami. Vagy nem jól gondolom?

szerk:
És az equo search-nek nincs olyan kapcsolója, hogy csak a telepített csomagokat mutassa?

Mondjuk a terhelés a gondom, de amíg nem tudok vele mit kezdeni, igyekszem valamit csinálni is :)
akernar
Simple Hen

Postby Ritana » Wed Sep 18, 2013 11:25

Magyarnyelvű anyag tudtommal nem nagyon van.

Most akarok amúgy összeállítani egyet linux kezdőtől Sabayon+Gentoo haladó szintig bezárólag, de elképesztően sok munka lesz vele, 150-200 oldal hosszúra tervezem és akkor még csak érintőlegesen mentem bele nagyon sok mindenbe.
Mindenesetre, addig is itt leszek és igyekszem válaszolni mindenkinek, ha tudok. :D

Az első kérdésem: használtál már valamilyen source-based distrot , valamilyen gentoo változatot mondjuk?

Az Entropy-nak van egy érdekes lelkivilága, de elég intelligens bináris csomagkezelő és a használata sok szempontból hasonlít a Portage-ére is. Érdemes a Beginner szekcióban elolvasgatni wolfden linkjeit hozzá, de őszintén szólva nem tudom hol találhatsz átfogó anyagot hozzá egyhelyen.

Amúgy rendszertvizslatni / beállítani a gentoo toolkit cuccai a legjobbak, nyugodtan használhatod őket:

su -
equery list "*" # példa az összes telepített csomag kilistázására

De az Entropy -val is megteheted ugyanezt persze:

equo search / --installed
vagy mondjuk kicsit speciálisabban:

equo search kde-base/ --installed

Amúgy azért nem találtad meg a --purge --nodeps stb kapcsolókat az equo helpjében, mert az update / install / search/ remove /upgrade tulajdonképpen kvázi külön-külön utasítások, szóval eképpen tudsz rájuk kérdezni konkrétan:

equo install --help
equo search --help
equo upgrade --help
...
stb, stb.

A Portage -et viszont egyelőre ne nagyon használd, csak olyan csomagok telepítésére, amik nem érhetőek el az Entropy -ból mondjuk, így tuti nem lesz ütközés a két csomagkezelő között.

A proci használatra egyelőre nincs ötletem. Amúgy folyamatok megtalalására használd inkább a ps -t:

ps -aux vagy ps -lf

Ha van valami gyanús, jegyezd fel a PID indexét és lsof -p PID -del nézd meg, hogy milyen folyamatok és milyen fájlokat használ, az talán közelebb visz a rejtély megoldásához. :D
LOVE is the only socially acceptable form of insanity

3.16Ghz Intel(R) Core(TM)2 Duo E8500; 6Gb Kingston DDR2 1066 Mhz,
SAMSUNG 830 SSD, Samsung HD1109 2 Tb, NVIDIA 610gt
Linux 3.12.0-sabayon, KDE 4.12.-64 bit
Ritana
Simple Hen

Postby akernar » Wed Sep 18, 2013 11:55

Violazoli is ígérte, hogy segít a kezdeti lépéseknél, teljesen magától, nagyon rendesek vagytok. Ha a jelenlegi helyzetet megnyugtatóan rendeztem és időm engedi, neki fogok állni, akkor majd biztos visszaélek a felajánlásotokkal konkrétan is.

Hmm, aranyos vagy :) ha jól tudom, akkor eddig még nem használtam ilyen disztrót. Ubuntu, Mepis, Opensuse, Chakra, ezek voltak, gyakorlatilag biztos nem azok. Csak az Arch kapcsán (már a Chakra miatt) vagyok kétségben, igazából fogalmam sincs, hát ennyit az alapokról... a source-based az, hogy itt fordítja be a gépemen az adott programot?

A portage-dzsel kapcsolatos figyelmeztetésre már rábukkantam, köszi, nem is áll szándékomban használni - ahhoz még sokat kell tanulni.

A többi infót is köszönöm, igyekszem mindennek utánajárni. Ha már itt tartunk, a deptest azt mondta, valami gondja van, nem talál egy csomagot. A keresés szerint ha jól értem, az tényleg nincs a tárolóban, viszont a gépemen telepítettnek mutatja. Mind a két érintett csomagot. Ezt mondjuk azért sem értem, mert elvileg a matrox drivert tegnap kigyomláltam. De minek az a xorg-nak? Bemásolom a kimenetet, ha esetleg ráérsz, megnéznéd, hogy mi a baja?

Code: Select all
┌[root@toshiba]─[12:34:10]─[✗]
└─╼ /home/lonadilla $ equo deptest
>>  @@ Running dependency test...
>>  @@ These are the dependencies not found:
>>    # <x11-base/xorg-server-1.13.99
>>       # Needed by:
>>       # x11-drivers/xf86-video-mga-1.6.2
>>  @@ Installing available packages in 10 seconds ...
>> No packages found.
(1, False)

┌[root@toshiba]─[12:34:39]─[✗]
└─╼ /home/lonadilla $ equo search xf86-video-mga
>>  @@ Searching...
>>      @@ Package: x11-drivers/xf86-video-mga-1.6.2 branch: 5, [__system__]
>>         Installed:     version: 1.6.2 ~ tag: NoTag ~ revision: 4
>>         Slot:          0
>>         Homepage:      http://xorg.freedesktop.org/
>>         Description:   Matrox video driver
>>         License:       MIT
>>  Keywords:  xf86-video-mga
>>  Found:     1 entry

┌[root@toshiba]─[12:35:09]
└─╼ /home/lonadilla $ equo search xorg-server
>>  @@ Searching...
>>      @@ Package: x11-base/xorg-server-1.14.2 branch: 5, [sabayon-weekly]
>>         Available:     version: 1.14.2 ~ tag: NoTag ~ revision: 0
>>         Installed:     version: 1.14.2 ~ tag: NoTag ~ revision: 0
>>         Slot:          0
>>         Homepage:      http://xorg.freedesktop.org/
>>         Description:   X.Org X servers
>>         License:       MIT
>>  Keywords:  xorg-server
>>  Found:     1 entry

És akkor szerinted (bár látom kde-t használsz) pl. a nodeps-pel kiirthatom az ostoba eye of gnome-ot a gépről? Ezt írja ki a pretendre:

Code: Select all
┌[root@toshiba]─[12:40:41]
└─╼ /home/lonadilla $ equo remove eog --pretend
>>  @@ These are the chosen packages:
>>    #  (1/1) [sabayon-weekly] media-gfx/eog-3.8.2  [7.7MB]
>>  @@ Packages involved: 1
>>  @@ These are the packages that would be removed:
>>  ## [sabayon-weekly] gnome-base/gnome-3.8.0 [0.0b]
>>  ## [sabayonlinux.org] gnome-base/gnome-core-apps-3.8.0 [0.0b]
>>  ## [sabayon-weekly] media-gfx/eog-3.8.2 [7.7MB]
>>  @@ Packages that would be removed: 3
>>  @@ Freed disk space: 7.7MB
>>  @@ Total bandwidth wasted: 3.1MB

És ha még bírod cérnával... mit jelent az utolsó sor (bandwidth wasted)?

A procinak mindjárt nekiállok...
akernar
Simple Hen

Postby akernar » Wed Sep 18, 2013 12:08

A ps -aux is a gnome-shellt mutatja nagy zabálónak, de az lsof -p erre kihoz x ezer sort, sajnos ez nekem nem sokat mond. Gondolom, ha nem vagy gnome-os, akkor neked se, már bocs, nem alábecsülésként... Talán felteszem az angol fórumra kérdésként. Már ha előzetes rákereséssel nem találok semmit...
akernar
Simple Hen

Postby akernar » Wed Sep 18, 2013 12:16

Ja igen, már látom, ha jól értem, a matroxnak egy korábbi xorg verzió kellene. Ezek szerint a matroxot leszedhetem. Jól értelmeztem? Ha egyszer megértem, elvileg többször már ugyanazzal a baromsággal nem foglak zaklatni...
akernar
Simple Hen

Postby Ritana » Wed Sep 18, 2013 12:40

A Total bandwidth wasted: 3.1MB azt jelenti, hogy ennek a csomagnak a letöltése kemény 3.1 Mb -ba került, ami most kárbavész, ha letörlöd :D

(és 7,7 mega szabadul fel a merevlemezeden.)

Amúgy ja, simán letörölheted --nodeps nélkül is, ez az egyetlen csomag fog csak eltűnni.

(de azért , főleg az elején, használgasd az --ask kapcsolót minden ilyen művelethez)

Szerintem a gnome-shell most indexelést végez, de nem tudom... a KDE-n legalábbis az akonadi szokta enni a processzoromat, de jó hír, hogy ha végez vele, utána már nem fog alkalmatlankodni, sőt elvileg a rendszered is gyorsabb, stabilabb lesz tőle...

Amúgy ja. A source based azt jelenti, hogy te fordítod le a csomagokat közvetlenül a saját rendszeredhez.
Az általad használt csomagkezelők közül a pacman áll talán a legközelebb a Portage-hez, ha azt kezelni tudtad, itt sem lesz gond szerintem.

(A portage-hez a USE flag a kulcsszó, de addig ne nagyon nyúlkálj az emerge-hez, amíg ezt a fogalmat jól ki tisztába nem tetted magadban... de egyáltalán nem bonyolult dologról van szó persze. Mindenesetre, addig is használd az Entropy-t ahol csak lehet! :D )

Ritana
Simple Hen

Postby akernar » Wed Sep 18, 2013 12:59

Mindent nagyon köszönök! Ránéznél még egyszer a képnézegetőről bemásolt kódra? Ott 2 másik csomagot ír, az egyik a gnome maga (paff neki), a másik a gnome-core-apps (ami megint érdekesen hangzik). Szóval mit akar az egész jelenteni? Azt mondja, ezek lennének eltávolítva... de most akkor mi függ mitől? Egyébként az arab betűtípusokra is hasonlókat ír ki, úgyhogy vagy én értek valamit nagyon félre, vagy a gnome-ból lesz lassan windows, de ezt nehéz elhinnem.

Nem tudom, nekem a strigi/akonadi volt az egyik bajom a kde-vel. Valahogy nélkülük is működött a rendszer, bár fájlokban nem akartam keresni, az igaz. Vajon mennyi idő, mire egy ilyen indexelő végez, ha van „jó sok” zenéd meg képed meg doksid?
akernar
Simple Hen

Postby Ritana » Wed Sep 18, 2013 13:16

Azok meta fájlok. A Gnome -ot nem ismerem igazándiból, de ha nagyon nem vagy biztos a dolgodban, akkor használd az --ask kapcsolót és ne távolítsd el őket. Nem tudom, hogy lerántja-e a hivatkozásaikat is a remove parancs, ha nagyon nem szeretnél meglepetéseket, akkor: --nodeps. Na ekkor viszont maszkold le az eog-ot, nehogy a következő system upgrade újra fel tegye. (equo mask eog)
Az arab betűtipus meg szerintem úgy került fel a gépedre, hogy telepítéskor bekattintottad a teljes nyelvi támogatást az anacondában ! :D

Nekem amúgy elég sok zeném, kisebb-nagyobb képfájlom stb van a gépemen, rendszerindításkor egy kicsit rájuk néz a virtuoso és az akonadi, de nem vészes. Telepítés vagy nagyobb fájlműveletek (pl teljes zene mappa átmozgatása) után szokott csak jobban felpörögni, de akkor sem túl sokáig, szóval szerintem jó ha van.

Ritana
Simple Hen

PreviousNext

Return to Hungarian