Üdvözlet mindenkinek egy reménybeli új usertől

Általános tárgyalások Sabayon Linux

Moderators: Mufy, Moderators

Re: Üdvözlet mindenkinek egy reménybeli új usertől

Postby violazoli » Wed Sep 18, 2013 2:18

Bocs de most rohadtul sok munkám volt, s még egy darabig így is lesz. Emiatt a hosszú válaszom késedelmet szenved. De hogy ne maradj addig se infók nélkül, itt van pár hasznos tanulmányoznivalóra link neked:

Az USE flagekről:

http://www.gentoo.org/doc/en/handbook/h ... t=2&chap=2

http://www.gentoo.org/dyn/use-index.xml

Nem lerázni akarlak, tényleg sok a meló, tegnap 11 órát melóztam ma majdnem 13-at. Még holnap se érek rá, de holnapután jóeséllyel igen. Sajnos a kérdéseidből világos hogy súlyos hiányosságaid vannak alapfogalmak terén és ezért igen részletes választ kell adjak különben semmire se mész velük. Ez nem bántás akar lenni. Nem akarok olyasmit tenni mint sok nagyképű linuxos hogy "RTFM te hülye", meg "ha még ezt se tudod használj Windowst"! Nekem ugyanezen bajaim voltak mint neked, amikor kezdő voltam, és de jó lett volna tényleg ha akkor valaki elmagyarázza! Nos én ezt megteszem neked, csak bocs ahhoz azért kell nekem vagy 3 nyugodt óra amikor nem vagyok fáradt. De inspektor jön holnap a céghez és most minden a feje tetején áll a nagy készülődés miatt. Úgyhogy kis türelem.
violazoli
Simple Hen

Postby akernar » Wed Sep 18, 2013 8:24

(RÁÉR!)

Nem volt gond a viselkedéseddel, inkább mintha elkapott volna a hév, ez önmagában nem baj, hiszen nem robotok vagyunk (legalábbis igyekeznünk kell, hogy minél kevésbé legyünk azok...).

Az időd a tiéd, talán ez a legnagyobb „kincsünk”, szóval nem várom el a gyors választ, sőt, örülök, ha egyáltalán időt szakítasz rám. Már az elolvasás szintjén is! Ráadásul ez nem is égető, igazán ráér pár napot.

A linket megnézem, kösz!

Olvasgattam kezdőknek szóló kis linux-ismertetőket, könyvtárszerkezet, parancsok, ez-az, de igazából ettől még a lényeg rejtve maradt előttem. Anno a DOS-on is elvoltam, aztán a windowst tudtam magamnak stabilan és relatív megfelelő sebességgel működtetni, de több okból mégsem tetszett az egész, ezért kerestem linuxot. Kaptam egy komplett rendszert az Ubuntutól, tetszett, használtam, és csak annyit túrtam benne, amennyit nagyon muszáj volt. És ez igaz a többire is, amit azóta kipróbáltam. Sőt, nem is szeretnék a rendszerért létezni, nem akarok állandóan túrni benne, csak használni szeretném. Mondhatod, hogy akkor tegyem most is ezt. Igen ám, de... Ahogy az ember azért mégiscsak egyre többet tud (a maga szintjén), az elvárások is változnak. Használni szeretném, de olyat, amit a magam igényei szerint rakok össze, beleértve az alapokat is, nem csak a „kapott shell csinosítgatását”. A „geek”-ekkel ellentétben szerintem jópofa és bizonyos értelemben hasznos dolog, ha a rendszer alapvető dolgait egy ránézésre át tudom tekinteni, vagy mondjuk akár az, ha a levelező a tálcán ül, és szól, ha új levelem jött. (Vannak erre egyéb programok, de én időnként keresek a levelek között, stb., ezért általában nyitva van.) Sőt azt sem tartom „bűnnek”, ha szép az asztal. Ez persze nagyon relatív, a dwm-es, awesome-os asztal is szép a maga módján - csak hát ezekről nem is volt fogalmam...

Szerettem volna kigyalulni néhány programot a rendszerből, de nem lehet, mert azzal együtt a gnome is távozni készül. Na, ez már nem tetszik, a gnome2-nél még ilyen (legalábbis felh.program szintjén) nem volt. Tiszta wines utánérzés, a fenébe is. De egyelőre működik, tehát a másik partíción nekiállhatok majd egy rendszert összerakni. Igen ám, de attól, hogy végigkövetek egy telepítő leírást (ezt másold ide, azt ott szerkeszd át, stb) még mindig nem leszek képben, hacsak nem járok mindennek utána, hogy mit miért és egyáltalán mi is az a valami. És itt jön, amit írtál: alapvető dolgokat kéne tudnom hozzá és még életemben nem láttam ilyet közelről, telepítést sem, működő állapotban sem. Hogy lesz kezelve a hardverem (jó a kernel által, na de nem mind, ugye?), hogy lesznek ablakaim, mit csinálok, amíg nincs netem, vagy éppen elfelejtek egy parancsot, amire szükségem volna (ezért aztán pl. hogy olvasok el addig korábban lementett, és nem feltétlenül text formátumú doksikat), stb. Mondjuk ezért is szerettem volna ezt egy működő másik mellett elkezdeni. Na és hol kell/lehet az adott rendszerhez programot keresnem? Sőt a döntéshez, hogy miből építsem fel a rendszert jó volna előbb kiszemezni, hogy milyen progikat akarok majd használni és azoknak mi az igényük. Kicsit hátulról vissza. Tehát a sötétben tapogatózom és azt sem tudom, hova lehet eljutni a végén: meg tudom-e csinálni azt, amit szeretnék, illetve mi az, amit így nem fogok tudni az elképzelésem szerint működtetni.

Az olvasd a k. kézikönyvet felszólítás jogos, na de egyrészt melyiket, másrészt azokban szerintem ezek az elméleti alapkérdések nincsenek részletezve, harmadrészt egy erős szakmai angolt nem feltétlenül értek meg, pláne pontosan. Azt meg nem tudom, MIT olvassak a neten. Az igazán hasznos leírásokat meg is kéne találni - sajnos a net nagyobb része inkább haszontalan, vagy éppen „káros”. Szóval a jó linkeknek is nagyon örülök, nem várom el, hogy még egyszer leírja valaki azt, ami már valahol megtalálható.
Az viszont nem igazán boldogít, hogy a dwm honlapján azt emelik ki, hogy kezdők nem használják a rendszerüket, ezért aztán a fórumon nincsenek buta kérdések. Nem is rokonszenves különösebben, legalábbis, amíg nem határozzuk meg a buta kérdés fogalomkörét (ami ugye nem nagyon megy). Persze érthető, hogy nem akarnak az 1r userrel foglalkozni, csak hát így hogyan álljak neki egy dwm-et feltelepíteni?

Megint sokat pofáztam, bocs. Ha akár linkekkel, akár a saját tapasztalataid alapján a saját kútfődből összeszeded, hogy hogyan is kell egyáltalán elindulni a saját linux felé (na persze nem LFS szinten), akkor azt nagyon megköszönöm. Ezzel ugyan nem sokat mondtam :), de sikerült háromszor is a sajátot belecsempésznem :D

Viszont a moderátor előbb-utóbb kidob minket innen, nem?
akernar
Simple Hen

Postby violazoli » Wed Sep 18, 2013 13:15

Ha a moderátortól félsz, regelj az én fórumomra:
http://parancssor.info/forum/index.php
ott ugyanis én vagyok nemhogy a moderátor, de az admin...

Most így reggeli előtt csak annyit, hogy ez így neked nem fog menni. Ha nem akarsz sokat tanulni - akár lustaságból, akár időhiányból - akkor tényleg marad neked vagy a Windows, vagy valamelyik kezdőknek összerakott Linux, mint pld Ubuntu. Ezesetben azzal kell beérned amit eléd rak a rendszer és kész. Amit a készítők beleraktak a rendszerbe. Az van, azt kell szeretned és megszoksz vagy megszöksz.

Minél többet akarsz változtatni egy rendszeren, annál többet kell tudnod tehát tanulnod. A számítógép a létező legbonyolultabb, legsokrétűbben használható masina, amit az ember valaha alkotott. Miért várod el tőle hogy tanulás nélkül használni tudd?! Az autóvezetést tanulni kell, azon nem csodálkozol? Pedig az autó egyszerűbb.

Azt hogy a számítógépekhez nem muszáj érteni mégis használhatod, a Microsoft cég terjesztette el üzleti okokból, mert a világban sok a hülye és/vagy lusta ember, s azt akarta hogy azok is a vásárlói legyenek. És igaza van, lehet a gépet hülyén is használni. ALAP dolgokra. Mintha egy autón nem lehetne sebességet váltani, nem mehetne többel mint max 30 km/h (biztonsági okokból), egyszerre nyílna/záródna mindegyik ajtaja, a motorháztetőt fel se nyithatnád (úgyse értesz a motorhoz minek az neked...) a gép el se indul amíg nincs bekötve a biztonsági öv, nincs a műszerfalon semmiféle sebességmérő, s eleve csak azokon az útvonalakon enged közlekedni téged amiket az autógyár előre jóváhagyott.

A Linux e szempontból jobb mint a Windows, még az Ubuntu is jobb. De értsd meg: minél jobban el akarsz térni azon ÁTLAGOS igényektől amit a disztró készítői ki akartak elégíteni, annál jobban kell ismerd a rendszert. Saját rendszer összepakolásához az alapoktól már kifejezetten igen magas szinten (illetve mélységben...) kell ismerned. Ez ÉVEKEN ÁT tartó tanulást igényel, ráadásul olyat hogy mire e tanulást befejezed, az elején megtanultak vagy 20%-át tanulhatod újra, mert e szakma oly gyorsan fejlődik. NEM TÚLZOK... de nem ám... cseppet sem... igen, író vagyok, szeretek mesélni meg lódítani a hatás kedvéért de EBBEN nincs semmi túlzás... csak címszavakat mondok: udev, systemd, reiserfs, grub1/grub2, ext4, btrfs, gobolinux, binutils, USB 3.0... csak szemezgetek azon dolgokból amik nem is régóta megváltoztak, vagy újonnan lettek kifejlesztve s leváltottak valami megszokott régit, vagy már nem fejlesztik őket.

Ehhez nem elég csak pár linket elolvasnod. Én leírhatok neked valami vázlatos áttekintést hogy mi hogyan van meg mire szolgál, meg is teszem majd. De ez olyan, mintha egy 1000 oldalas szakkönyvből elolvasnál egy max 20 oldalas tartalmi ismertetőt.

Ezen gondolkozz el, hogy vállalod-e. Aki saját rendszert pakol össze, szerintem nyugodtan hackernek nevezhető, kiérdemli azt a nevet. Na most, hackernek lenni, az nem megy ROHADTUL SOK tanulás nélkül. Annyira sok tanulás kell hozzá, hogy arra csak az képes akinek vagy eleve ez a szakmája, vagy ez az egyik legfőbb hobbija. Ha téged ez nem érdekel ennyire, ha esténként inkább tévézni óhajtasz vagy a barátokkal sörözni, akkor elleshetsz éppen pár hasznos trükköt ami jól jön neked az épp használt KEZDŐKNEK VALÓ disztródban, de úgy igazán soha az életben nem fogod ismerni a rendszeredet, nem is beszélve holmi saját rendszer összetákolásáról. Ezen gondolkozz el. Időd véges. Döntened kell, mire fordítod.

A DWM-től viszont ne félj nagyon. A kezdők főleg azért nem használják mert azok azt szeretik ha a rendszerük csillog-villog, meg ugye ők "desktop environmentet" akarnak, ami mindent megcsinál nekik.

Sajnos szerintem te is azt akarod. "a levelező a tálcán üljön"... A DWM-ben nincs tálca. Sőt ikonok sem. Ha ilyenek az igényeid, neked a DWM nem való. Tehát nem használod majd. És kezdő vagy? Igen... Jé... emiatt nem használják a DWM-et a kezdők, látod már? Nem amiatt mert nehéz volna, hanem mert egy kezdőnek mások az elvárásai/igényei.
Én DWM alatt így oldottam meg a levélfigyelést:

http://parancssor.info/dokuwiki/doku.php?id=email

Ajánlom még figyelmedbe e cikkeimet:

http://parancssor.info/dokuwiki/doku.php?id=cimkek

És külön a te kedvedért utánajártam az asztali környezeteknek: itt találsz egy egész sereg ablakkezelőről és DE-ről magyar leírást:

http://androbit.net/search.php?q=az%20a ... 9l%C3%BCnk

http://taklertamas.blogspot.hu/search/l ... results=20

http://taklertamas.blogspot.hu/search/l ... date=false
violazoli
Simple Hen

Postby akernar » Wed Sep 18, 2013 14:05

Nagyjából egy dologról beszélünk, csak kicsit másképp. Vagy nem fogalmaztam érthetően? Tudom, hogy a rendszer „mélységeihez” nagyon sokat kell tanulni. Azt is magamtól tanultam meg, amit eddig megtanultam, még ha nem is sok egy „hacker”-hez képest. Pont a folyamatról beszéltem, hogy egyre inkább szeretnék olyat is megoldani rajta, amire eddig nem volt igényem, vagy eddig még messzebb álltam tőle, vagy egyszerűen csak nem értem még meg rá, tökmindegy.
Tehát most már érdekel a rendszer összerakása is, és pont a korai dos miatt nem feltétlenül idegen egy olyan asztali környezet, amiről te beszélsz. Csak tudnám milyen az, hiszen még sosem láttam élőben!
A levélfigyelést a tálcán nem kell szó szerint venni. Ha tudom akárhogy a háttérben futtatni a levelezőt és kajabál, hogy kaptam valamit, nekem az jó! Nem az ikon v. a tálca a lényeg, csak az én megfogalmazásom nyilván az asztali környezetet tükrözi. És mindentől függetlenül nem gondolom, hogy ezek valami geek-től távol álló dolgok, vagy hogy mindent úgy kéne bepötyögnünk, csak azért, mert képesek vagyunk rá.
Tehát bizonyos kényelmet elvárok a rendszertől, ahogy egy autótól is, még ha ezért meg is kövezel. És mivel nem ismerem a „tefajta” linuxokat, ezért nem tudom, mit kapok, ha felteszem. Persze rendszertisztaságot, stabilitást, gyorsaságot, biztonságot - és ezek tkp. a legfontosabbak - azt igen, azt tudom. De ahogy írtam, én alapvetően használni szeretném a rendszert. Hajlandó vagyok ezért tanulni, összekínlódni, csak a végeredmény olyan legyen, ami a mindennapi céljaimnak megfelel.
Semmiképp sem várom el, hogy nekem külön könyvet írjál! Felajánlottad, hogy adsz némi támpontot az induláshoz, és persze ennek nagyon örülök. Ha van kedved, nyugodtan írd meg, mert az abban leírtakat fel is fogom használni. A linkeket is mind meg fogom nézni (egyelőre takarítgatni igyekszem a gnome-ot :)) Ahogy írtam, tetszik a dwm/awesome kinézete is, mert ahogy láttam, minden fontosat meg lehet azért rajtuk jeleníteni. És most már azt is tudom a jóvoltadból, hogy grafikus programot is lehet futtatni rajtuk :)
Szóval, nem leszek soha igazi hacker, de szeretnék fejlődni... tanulás és gyakorlás útján... és egy, a jelenleginél „személyesebb” rendszert összerakni. És azt hiszem, az alapja marad a Sabayon CDX.
akernar
Simple Hen

Postby violazoli » Wed Sep 18, 2013 14:37

Ne hidd hogy nem leszel hacker, ha eleget foglalkozol ezekkel a dolgokkal. Nincs Hackerképző Fősuli, ahol diplomát adnak erről, s ezután elmondhatod hogy te hacker vagy. Olyan sincs hogy akkor vagy hacker ha MINDENT tudsz. Mindent, azt egyetlen hacker se tud. Egyszerűen ha jó sokat foglalkozol ezzel, egy idő után hirtelen olyan élethelyzetbe jutsz, hogy jön majd valaki aki tőled érdeklődik, te elkezdesz neki magyarázni hogy mi hogy van, s elcsodálkozol az illető kérdésein, hogy mit nem lehet ezen érteni... aztán belédvillan, hogy ja, te is épp ezeket kérdezted X évvel ezelőtt... s hirtelen beléddöbben, milyen hihetetlen magasra jutottál az eltelt idő alatt az akkori szintedhez képest... s ekkor belédvillan: "én tulajdonképpen hacker vagyok"!
De mert már arra is van rálátásod, hogy bár te a kérdező földszintjéhez képest a 10. emeleten vagy már, de azért még van 90 újabb emelet fölötted, emiatt udvariasságból és szerénységből csak "power user"-nak titulálod magadat. Holott igazából hacker vagy, mert a hacker nem azt jelenti hogy valaki mindent tud, hanem egy életformát, egy hozzáállást, a rendszerhez való viszonyt, elszántságot, az akadályok leküzdését, s hogy te igenis a MAGAD rendszerét akarod, a magad elgondolásai szerint, a magad útját járod...

A hacker, az tehát ALKOTÓ. Ez különbözteti őt meg a többitől, aki FOGYASZTÓ. Utóbbiak a vendégek az étteremben. A hacker, az a szakács. Ahhoz hogy szakács légy, előbb kuktának kell lenned, azaz tanulni kell. De már egy kukta is többet tud mint a vendég...

Olvasd el ezt:

http://parancssor.info/forum/index.php?topic=21.0

és ezt:

http://parancssor.info/forum/index.php?topic=20.0

(főleg ez utóbbit...) Szerintem tetszenek majd mert humorosak.

És furán vélekedel rólam ha azt hiszed én a rendszertől nem kényelmet várok el. MINDEN hacker és Kocka és a legőrültebb linuxos is azt várja el a rendszerétől! Nem azért használ valaki parancssort mert az régi találmány, vagy mert ő direkt mazochista barom, és élvezi hogy szenvedhet. Hanem mert a legtöbb dologhoz a parancssor - ellentétben azzal amit te hiszel (meg más kezdők és Windowson szocializálódottak) - igenis KÖNNYEBB, sokkal de sokkal könnyebb és kényelmesebb! Most még ezt nem hiszed, de nem baj. Majd részletesen kitérek erre a cikkemben. Jóeséllyel ma vagy holnap sikerül megírnom. El lesz magyarázva, miért könnyebb és FELHASZNÁLÓBARÁTABB a parancssor. Persze csak annak aki tényleg SOK dologot akar a rendszertől és EGYÉNI dolgokat.

Persze van amihez csak a grafikus felület jó. De ott se mindegy hogy öncélúan villog és "effektezik" neked, vagy... vagy olyan mint mondjuk a DWM. Igenis az utóbbi a jobb. Azt is leírom majd, miért. Hú de sokat kell majd írnom... Na mindegy. És előre tudom, utána az lesz a véleményed hogy egy rigolyás, múltbaragadt atavisztikus sőt fosszilis vénember vagyok, aki nem tud haladni a korral, aki azt hiszi még mindig a C-64 idejében élünk és küzdeni kell minden byte memóriáért. (igen, én írtam arra a gépre saját oprendszert is annakidején...). És legfeljebb udvariasságból nem vitatkozol majd velem, meg mert látod hogy úgyis hiába, nem győznél meg.

Aztán eltelik majd 2-3 év, s ha kitartasz a Linux mellett, egyre több dologban jössz majd rá, hogy "hú ennek a vén f@$kalapnak ebben is meg abban is igaza volt"!

Olyan ez mint a kalandfilmekben. A kiskölyök előbb gyűlöli a karatemestert, s nem érti miért úgy kell csinálnia és azt amit a mester mond. De később rájön, hogy hm, az öreg mégis jobban tudta... Lehet hogy más "stílus" látványosabb, de mégis az öregé a hatékonyabb...

Nem, én nem tudok mindent. De nem is az a célom. Az én igazi hobbim a regényírás. Én csak műkedvelő laikus vagyok. De azért annyit már tudok, hogy legyen rálátásom egyes dolgokra, meg az egészre úgy madártávlatból.

Na viszlát majd ha megírtam a cikket, mert most mindjárt mennem kell melózni.
violazoli
Simple Hen

Postby akernar » Wed Sep 18, 2013 15:00

Sok mindennel találkoztam, amit parancssorból egyszerűbben meg lehet oldani, ezért igyekszem is használni, és ezért is írtam magamnak egy-két kis szkriptet archiválásra, konvertálásokra, amivel az adott grafikus programokat kiváltottam. Nyilván amolyan kezdő formák, de működnek, én már ennek is örülök. És ha ki kell bővítenem őket valami új feladattal, meg fogom tenni.
De per pillanat tényleg azt gondolom, hogy pl. fájlok kiválasztása és másolása sokszor egyszerűbb valamiféle fájlkezelővel. Régen kevés fájlunk volt és azok is csak 8 karakteresek, nem volt gond terminálban másolni őket. Most viszont kismilliót tárolunk, hosszú nevekkel, nagy könyvtárfával, amiben könnyebb áthúzogatással rendet teremteni. Lehet nem így van, majd évek múlva kiderül.
De ez nem azt jelenti, hogy múltba ragadt emberkének tartanálak, az én világnézetem ma már bőven a maradinak nevezetten is túl van, szóval semmi gond. Igyekszem soha nem az embereket meg/elítélni, hanem csak tudomásul venni az álláspontjukat (minden témában azért nem vagyok toleráns). Anélkül meg csak az ostoba ember ítélkezik, hogy ő maga tisztában lenne a témával, amiről véleményt alkot. Vagyis, amíg nem tapasztaltam meg (amire ugyebár készülök), semmiképpen sem akarom véleményezni, pláne leszólni.
Úgyhogy minden jót a melódhoz és az elkövetkező ellenőrzéshez! És tényleg foglalkozz csak azzal, én igazán ráérek pár napot!
akernar
Simple Hen

Postby violazoli » Wed Sep 18, 2013 15:11

Van nem grafikus fájlkezelő is, az a neve hogy mc. Én ezt használom. Sabayon alatt az

emerge mc

paranccsal telepítheted, ha több ilyen nevűt kiírna, akkor azt telepítsd ami mellé kiírja hogy "midnight commander".

A Windows alatt régen népszerű "Norton Commanderre" hasonlít, azt talán ismered.
violazoli
Simple Hen

Postby akernar » Wed Sep 18, 2013 15:45

Igen, bocs, nc-t meg mc-t is ismerem, használom is, mert a gnome fájlkezelője nagyon gyengus. A másolást csak a pötyögéssel szemben említettem, talán nem a legszerencsésebb példa volt.
akernar
Simple Hen

Postby akernar » Fri Sep 20, 2013 12:09

violazoli wrote:Olvasd el ezt:

http://parancssor.info/forum/index.php?topic=21.0

és ezt:

http://parancssor.info/forum/index.php?topic=20.0

(főleg ez utóbbit...) Szerintem tetszenek majd mert humorosak.

Valóban, a másodiktól már a könnyeim csorogtak :D Mondjuk, ez némi rálátást ad arra, hogyan is kell programot telepítenünk linux alá „from scratch”, szóval azt hiszem, ilyesmibe még nem vágom a fejszémet :)
akernar
Simple Hen

Postby violazoli » Fri Sep 20, 2013 12:22

Azért ne ijedj meg ily nagyon... Ez azért extrém eset ám. Egyáltalán nem minden forrásból való telepítéshez kell külön kernelt is fordítani...

Amit ígértem, azt különben már elkezdtem írni neked. A regisztrációdat pedig jóváhagytam a fórumomon.
violazoli
Simple Hen

PreviousNext

Return to Hungarian