Kérdések És Feladatok-> Ide írhatjátok problémáitokat

Általános tárgyalások Sabayon Linux

Moderators: Mufy, Moderators

Re: Kérdések És Feladatok-> Ide írhatjátok problémáitokat

Postby akernar » Wed Sep 18, 2013 13:38

OK, még egyszer köszönöm a tanácsokat. Majd megnézem, hogy mit vinne magával, ha a megadott csomagokat akarnám leszedni, talán okosabb leszek abból is egy kicsit.
Elvileg nem kértem teljes támogatást, vagy azt hittem, hogy a magyarhoz kell, nem akarok hazudni ez ügyben. Majd megnézem, hogy lehetne utólag eltávolítani, ha mégis elbénáztam.
akernar
Simple Hen

Postby akernar » Thu Sep 19, 2013 10:03

Üdv!

A csomagokról szeretnék általánosságban érdeklődni.
A példa legyen most a kínai betűtípus. Ha el akarom távolítani, egy csomó dolgot vinne magával, köztük az icedteat is. Nodeps-szel leszedtem a betűt, viszont utána a deptest (nyilván ott is használhattam volna --ask-ot, csak nem tettem), szóval a deptest közölte, hogy az icedteanek szüksége van rá, és mindjárt vissza is pakolta. Azt már Ritana megírta, hogy egyes csomagokat ki lehet vele hagyatni az ellenőrzésből, tehát éppenséggel ezt megtehettem volna. De nem tudom, hogy az icedtea enélkül működne-e tovább rendesen (eltekintve mondjuk a kínai „hülyeségektől”, ami ugyebár nem érdekel). Java esetenként jól jöhet, és talán nem kéne a Sunéra cserélni, ha nem muszáj (nem is láttam a tárolóban).
Egyébként az eye of gnome-mal vagy a totemmel ugyanez a helyzet, amik a gnome nevű csomagot törölnék nagy lelkesen. Ha viszont a gnome eltávolítását tesztelem, az már a shell-ig vinne magával mindent, ezért gondolom, arra mindenképp szükség van. Viszont hogy a gnome-nak van-e szüksége igazából pl. erre a két programra, na ezt nem tudom.

Van-e tehát arra mód, hogy ilyenkor az adott csomag működésének utána lehessen nézni, és az alapján eldönteni, hogy egyes nemkívánatos elemek nélkül is fog-e funkcionálni? Gondolom, a fejlesztők honlapján, de mit kell ott keresnem? Mivel az emberfia nem szeretne minden egyes esetben a közvéleményhez fordulni :)

Ez már csak azért is érdekel, mert ha majd nekiállok egy rendszernek az „alapoktól”, akkor eleve a telepítés során valószínűleg ki kell tudnom szűrni az ilyen csacskaságokat. És gondolom, van olyan függőség, ami nélkül működik egy adott progi, meg van olyan, ami nélkül nem.

Hát ennyi, előre is köszönöm, ha tanítotok egy kicsit!
akernar
Simple Hen

Postby Ritana » Thu Sep 19, 2013 11:03

Mielőtt nekilátnál pusztán egy csomag nevéből eldönteni, hogy az számodra haszontalan és baltával szétverni a rendszeredet, előbb azért kérdezd le, hogy mégis mi akar az a csomag lenni ! :D

Például így:

Code: Select all
[email protected] ~$ equo search eix
>>  @@ Searching...
>>      @@ Package: app-portage/eix-0.29.3 branch: 5, [sabayon-weekly]
>>         Available:     version: 0.29.3 ~ tag: NoTag ~ revision: 0
>>         Installed:     version: 0.29.3 ~ tag: NoTag ~ revision: 0
>>         Slot:          0
>>         Homepage:      http://eix.berlios.de
>>         Description:   Search and query ebuilds, portage
>>                        incl. local settings, ext. overlays,
>>                        version changes, and more
>>         License:       GPL-2
>>  Keywords:  eix
>>  Found:     1 entry

(ha bizonytalan lenne az info, vagy túl kevés, nyugodtan keresd fel a készítők honlapját is :p )
Aztán ha még mindig úgy gondolod, hogy nagyon zavar téged az a csomag ottan, akkor sem árt előre megtudni, hogy mégis mi omlik majd a fejedre, ha eltünteted onnan... :D

[email protected] ~$ equo query revdeps eix
>>  @@ Reverse Dependencies Search
>>  Keyword:  eix
>>  Matched:  app-portage/eix-0.29.3
>>  Masked:   False
>>  Found:    0 entries from the installed packages repository

Hmm. Úgy látszik semmi! :D

Akkor most nézzünk valamit, amivel már nem járnék ennyire jól, ha eltűnne:

[email protected] ~/Documents/My Projects/Programing/C++/Seeker $ equo query revdeps gcc
>>  @@ Reverse Dependencies Search
>>      @@ Package: dev-db/mysql-5.5.32 branch: 5, [__system__]
>>         Installed:     version: 5.5.32 ~ tag: NoTag ~ revision: 0
>>         Homepage:      http://www.mysql.com/
>>         Description:   A fast, multi-threaded, multi-user
>>                        SQL database server.
>>         License:       GPL-2
>>      @@ Package: games-util/steam-client-meta-0-r20130829 branch: 5, [__system__]
>>         Installed:     version: 0-r20130829 ~ tag: NoTag ~ revision: 0
>>         Homepage:      http://steampowered.com
>>         Description:   Meta package for Valve's native
>>                        Steam client
>>         License:       metapackage
>>      @@ Package: games-util/steam-launcher-1.0.0.40 branch: 5, [__system__]
>>         Installed:     version: 1.0.0.40 ~ tag: NoTag ~ revision: 0
>>         Homepage:      http://steampowered.com
>>         Description:   Installer, launcher and supplementary
>>                        files for Valve's Steam client
>>         License:       ValveSteamLicense
>>      @@ Package: net-libs/webkit-gtk-2.0.4 branch: 5, [__system__]
>>         Installed:     version: 2.0.4 ~ tag: NoTag ~ revision: 1
>>         Slot:          3
>>         Homepage:      http://www.webkitgtk.org/
>>         Description:   Open source web browser engine
>>         License:       BSD LGPL-2+
>>      @@ Package: net-misc/dropbox-2.2.13 branch: 5, [__system__]
>>         Installed:     version: 2.2.13 ~ tag: NoTag ~ revision: 0
>>         Homepage:      http://dropbox.com/
>>         Description:   Dropbox daemon (pretends to be
>>                        GUI-less)
>>         License:       CC-BY-ND-3.0 FTL LGPL-2 MIT dropbox openssl
>>      @@ Package: sys-apps/systemd-204-r9 branch: 5, [__system__]
>>         Installed:     version: 204-r9 ~ tag: NoTag ~ revision: 0
>>         Homepage:      http://www.freedesktop.org/wiki/Software/systemd
>>         Description:   System and service manager for
>>                        Linux
>>         License:       GPL-2 LGPL-2.1 MIT
>>      @@ Package: sys-libs/glibc-2.17 branch: 5, [__system__]
>>         Installed:     version: 2.17 ~ tag: NoTag ~ revision: 0
>>         Slot:          2.2
>>         Homepage:      http://www.gnu.org/software/libc/libc.html
>>         Description:   GNU libc6 (also called glibc2)
>>                        C library
>>         License:       BSD HPND ISC LGPL-2.1+ PCRE inner-net rc
>>      @@ Package: virtual/fortran-0 branch: 5, [__system__]
>>         Installed:     version: 0 ~ tag: NoTag ~ revision: 1
>>         Description:   Virtual for Fortran Compiler
>>         License:       
>>  Keyword:  gcc
>>  Matched:  sys-devel/gcc-4.7.3
>>  Masked:   False
>>  Found:    8 entries from the installed packages repository

Hmm, ezt azért mégiscsak meg kellene tartani talán! :D
Na röviden ennyi. :)

Amúgy nézd mit találtam neked: https://wiki.sabayon.org/index.php?titl ... _Functions :D
LOVE is the only socially acceptable form of insanity

3.16Ghz Intel(R) Core(TM)2 Duo E8500; 6Gb Kingston DDR2 1066 Mhz,
SAMSUNG 830 SSD, Samsung HD1109 2 Tb, NVIDIA 610gt
Linux 3.12.0-sabayon, KDE 4.12.-64 bit
Ritana
Simple Hen

Postby akernar » Thu Sep 19, 2013 11:16

Ritana, ezt értem. A neve alapján betűket meg alkalmazásokat azért ki lehet találni, nyilván az egyebeknél óvatosabb vagyok.
A kérdésem az, hogyha pl. a gnome csomagra szükségem van, és kiveszem az eog-ot (csak önmagában), aminek a függőségei között a gnome csomag szerepel, akkor attól még a gnome csomag önmagában működőképes marad-e? Gondolom, esetenként igen, máskor meg nem. Na, én ennek szeretnék utánanézni. Ha ez is benne van a válaszodban, akkor nem értettem meg, bocs!
Az equos linket kösz!
akernar
Simple Hen

Postby Ritana » Thu Sep 19, 2013 12:35

Na azt hiszem kezdem érteni... szóval: a függőség egyirányú folyamat: ha eltávolítod VALAMINEK a függőségét, akkor az a VALAMI nem fog működni természetesen. Fordítva viszont ez nem igaz: a K3B függősége a KDE-base könyvtár, enélkül meg sem mukkan, de ettől még a KDE-Base könyvtár többi tagja (ami nem támaszkodik közvetlenül a K3B-re) még gond nélkül működni fog... de a fenti parancsok kimenetét bemásolnád ide azért?

Ritana
Simple Hen

Postby akernar » Thu Sep 19, 2013 13:34

Akkor ezek szerint először nem kérdeztem jól :)

Szuper, ez volt a lényeg tkp., mármint hogy a függőség egyirányú dolog. Egy japán betűkészlet kimenete, a többi is ilyen volt (hogy ne gnome-os példa legyen):

┌[[email protected]]─[14:19:12]
└─╼ /home/lonadilla $ equo remove sazanami --pretend
>>  @@ These are the chosen packages:
>>    #  (1/1) [sabayon-weekly] media-fonts/sazanami-20040629  [17.8MB]
>>  @@ Packages involved: 1
>>  @@ These are the packages that would be removed:
>>  ## [sabayon-weekly] dev-java/icedtea-web-1.3.2-r7 [948.7kB]
>>  ## [sabayon-weekly] app-office/libreoffice-l10n-en_US-4.1.0 [23.8MB]
>>  ## [sabayon-weekly] app-office/libreoffice-l10n-hu-4.1.0 [29.5MB]
>>  ## [sabayon-weekly] app-office/libreoffice-l10n-de-4.1.0 [29.4MB]
>>  ## [sabayonlinux.org] virtual/ooo-0 [0.0b]
>>  ## [sabayon-weekly] app-office/libreoffice-4.1.0.4 [344.5MB]
>>  ## [sabayonlinux.org] dev-java/commons-httpclient-3.1 [296.8kB]
>>  ## [sabayonlinux.org] dev-java/commons-logging-1.1.1 [494.6kB]
>>  ## [sabayonlinux.org] dev-java/commons-codec-1.7 [258.5kB]
>>  ## [sabayonlinux.org] dev-java/commons-lang-2.6 [277.9kB]
>>  ## [sabayonlinux.org] dev-java/tomcat-servlet-api-7.0.42 [254.2kB]
>>  ## [sabayonlinux.org] virtual/jre-1.7.0 [0.0b]
>>  ## [sabayon-weekly] virtual/jdk-1.7.0 [0.0b]
>>  ## [sabayon-weekly] dev-java/icedtea-7.2.4.1 [195.5MB]
>>  ## [sabayonlinux.org] dev-java/icedtea-bin-7.2.3.9 [63.4MB]
>>  ## [sabayon-weekly] media-fonts/sazanami-20040629 [17.8MB]
>>  @@ Packages that would be removed: 16
>>  @@ Freed disk space: 706.3MB
>>  @@ Total bandwidth wasted: 235.1MB

Na most, ezek közül az icedtea volt az, amelyik a deptest során (már a nodeps-es eltávolítást követően) visszakövetelte a betűt magának. És ebből akár az is következhet, hogy a betű meg annak a függősége - vagy ilyenfajta „kölcsönös” függőség nincs?

Persze nyilván nem a betű a legnagyobb fölösleg a gépemen, ezek csak példák. A lényeg az volna, hogy a további takarítás során fórumozás nélkül hol tudok egy adott csomagnak ilyen szinten utánanézni. Nem zargathatok ezért mindig másokat, gondolom, Neked is van jobb dolgod.
A Sabayon honlapján van erre külön szekció, csak nem tudom, hogy ott mit kéne egy adott csomagról részletesen megnéznem. Meg hát mit írhatnak? Hogy hááát ez függőség, de ne vedd komolyan? :) Na most, valamit kitessékelek, aztán a biztonság kedvéért lefuttatom a deptestet, és az visszateszi nekem: ez tényleg bandwidth taste volna... Bár talán az egyetlen tuti megoldás, feltéve, hogy az equo a toppon van és persze hogy őt nem érinti a dolog.

szerk:
Egyébként a betű talán apróság (bár annyira azért nem), de rohadt idegesítő az office-ban végiglapozni 60 kriksz-krakszot, amik közt alig találom a többit.
akernar
Simple Hen

Postby Ritana » Thu Sep 19, 2013 14:25

Megnéztem a sazanamit, nekem is fent van (pedig csak angol nyelvű szabim van) és elég sok minden hivatkozik rá, szóval inkább ne bántsd! :-/

Ritana
Simple Hen

Postby akernar » Fri Sep 20, 2013 9:49

Nahát, úgy látszik, nagyon nem vagyok képben, a Sabayon ennyire más, vagy inkább (és gyaníthatóan) én vagyok ilyen idióta, nem tudom...

Programokat el tudok indítani a home könyvtáramból is, tehát nyilvánvalóan van valami path beállítva a rendszerben. De sem a /root/.bashrc-ben, sem az /etc/bash/.bashrc-ben, sem a sajátomban nincs path megadva, így aztán most fogalmam sincs, hol kéne keresnem. Azért is szeretném megtalálni (az elvi kérdésen túl), mert érdekes módon pl. a blkid-re azt írja ki, hogy nincs ilyen program. Azt tudom, hogy a blkid a util-linux része, de az fel van telepítve, megnéztem. Ha meg nem path kérdése, akkor miért nem tudom elindítani?
(ettől függetlenül a path helyét azért szeretném tudni)

Kösz!
akernar
Simple Hen

Postby Ritana » Fri Sep 20, 2013 12:18

Jajhát :)

Ennyi erővel az fdisk sincs feltelepítve nekem! :D

Amúgy a Sabayon/Gentoo annyiban másabb, mint mondjuk az Ubuntu, hogy a speciális rendszer parancsok még a userland -be sem kerülnek bele. (ubuntunál ugye figyelmeztet, hogy az indítani kívánt program root jogosultságot kér.)
Itt meg még csak el sem érheted ezeket a parancsokat, megfelelő jogosultság nélkül:

[email protected] ~ $ blkid
bash: blkid: command not found
[email protected] ~ $ su -
Password:
ritana-desk ~ # blkid
/dev/sda2: UUID="caaf6ba5-a2a8-4e91-91c6-df78bf21753b" TYPE="ext4" PARTUUID="2563b10e-bc48-4616-99d8-45879fd2560e"
/dev/sda1: UUID="1ea9ac47-4c47-403c-8051-becc3660d29c" TYPE="ext4" PARTUUID="84004007-59cc-4d7b-ac5a-82a289223e52"
/dev/sda3: UUID="dad28936-4d59-4002-9825-d4dab4794176" TYPE="ext4" PARTUUID="79e781d5-6e9a-48ff-a441-62f0b2ba5274"
/dev/sda5: UUID="642b6cce-a89c-4d4f-a404-23a91be5ce65" TYPE="swap" PARTUUID="730ad3ae-00fc-4e1b-a1a6-95f236224a1c"
/dev/sdb1: PTTYPE="dos" PARTUUID="9dbf6fed-af8f-4c92-ba29-84ad00229450"
/dev/sdb2: UUID="rMm2Ii-TJ1R-EMSq-8mEx-DDDk-6I5f-CgUmX6" TYPE="LVM2_member" PARTUUID="da70d5b1-f4a4-4265-9341-ec02ff53b794"
/dev/sdb3: LABEL="tank" UUID="181943276603903592" UUID_SUB="3150302845374975206" TYPE="zfs_member" PARTUUID="a16d64f9-71bb-42f5-b4e3-d72b0ab54242"
/dev/sdb4: UUID="zMUbxv-2Of0-pKbK-kh44-Ur1s-LyVK-92RoyB" TYPE="LVM2_member" PARTUUID="15d05cd8-341d-4791-a7cc-26734c3b0ba1"
/dev/mapper/vg_localhost-UnixLinux: UUID="a30223b3-a1c3-4722-8e56-19e5860f7f6a" TYPE="ext4"
/dev/mapper/vg_localhost-Wine: UUID="b3b2b374-1c59-41b1-ba44-ec5726dcbd18" TYPE="ext4"
/dev/mapper/vg_localhost-Appearance: UUID="e68302d0-e776-4f2f-a8e9-393617da3f57" TYPE="ext4"
/dev/mapper/vg_localhost-Downloads: UUID="d02c49dc-5fc0-4672-b737-3f0222710f64" TYPE="ext4"
/dev/mapper/vg_localhost-LinuxSteam: UUID="507b365e-672b-4409-991d-b33ddb0efa7b" TYPE="ext4"
/dev/mapper/vg_localhost-Multimedia: UUID="25c51c20-3946-4a60-8b40-de1840f35c19" TYPE="ext4"
ritana-desk ~ #

Ha pedig a path helyét szeretnéd tudni, akkor le kell, hogy lombozzalak: nincs ilyen! :D

Azt, hogy mit honnan és hogyan indítson, a rendszered a környezeti változókból olvassa ki. Persze ezek is meg vannak szépen egy helyen, mégpedig az /etc/env.d könyvtárban:

ritana-desk ~ # ls /etc/env.d
00basic   04gcc-x86_64-pc-linux-gnu  30gnupg               44qca2                51dconf                   90nss              99lcdfilter    binutils           lapack
00glibc   05binutils                 30xdg-data-local      44qt4                 70less                    90xdg-data-base    99oxygen-gtk2  blas               python
02locale  05entropy                  37fontconfig          44qt4-graphicssystem  77kde                     98ca-certificates  99oxygen-gtk3  cblas
03opencl  09sandbox                  40-alsa-plugin-pulse  50gconf               90games                   99bumblebee        99R            eselect-settingsd                           
03opengl  20java-config              43kdepaths            50ncurses             90mutter-disable-culling  99gentoolkit-env   99splash       gcc                                         
ritana-desk ~ # cat  /etc/env.d/00basic                                                                                                                                     
# /etc/env.d/00basic                                                                                                                                                                     
# Do not edit this file                                                                                                                                                                   

PATH="/opt/bin"                                                                                                                                                                           
ROOTPATH="/opt/bin"                                                                                                                                                                       
MANPATH="/usr/local/share/man:/usr/share/man"                                                                                                                                             
INFOPATH="/usr/share/info"                                                                                                                                                               
CONFIG_PROTECT_MASK="/etc/gentoo-release"                                                                                                                                                 
LDPATH='/lib64:/usr/lib64:/usr/local/lib64:/lib32:/usr/lib32:/usr/local/lib32:/lib:/usr/lib:/usr/local/lib'                                                                               
ritana-desk ~ #

Ha pedig nem akarod a user PATH-et globálisan szerkeszteni (és ne akard), akkor egyszerűen kibővítheted a PATH környezeti változód tartalmát (újraindításkor majd automatikusan frissíti az env.d mappádat) :

PATH="${PATH}:/home/ritana/bin:" 

Persze le is kérdezheted az értékét ha csak arra vagy kíváncsi:
ritana-desk ~ # echo ${PATH}
/usr/local/sbin:/usr/local/bin:/usr/sbin:/usr/bin:/sbin:/bin:/opt/bin:/usr/x86_64-pc-linux-gnu/gcc-bin/4.7.3
ritana-desk ~ #

Ritana
Simple Hen

Postby akernar » Fri Sep 20, 2013 13:22

Ba**us, a jogosultságra nem gondoltam. Korábban ez tényleg anélkül is ment.
A plusz path megadásakor az elejére meg a végére is kell a kettőspont? Nem bírálat, csak az env.d-ben a végén nincs, ezért kérdezek rá vissza.
Nnnna, legalább a lekérdezés nem volt újdonság, mondjuk nem is ezt akartam, de ettől függetlenül, jó hogy eszembe juttattad. Talán azért, mert egyre idegesebb vagyok a proci miatt, nemigen tudok már koncentrálni sem... (ez elég jó kifogás? - neem, tudom, de tényleg idegesít)

Nagyon kösz!
akernar
Simple Hen

PreviousNext

Return to Hungarian