Rotita mouse, scroll MORE lines per wheel move,

Discutii Generale si suport tehnic pentru sistemul de operare Sabayon Linux !

Moderators: BGS, BlackNoxis, Moderators

Post Reply
unkn-error
Baby Hen

Rotita mouse, scroll MORE lines per wheel move,

Post by unkn-error » Wed May 09, 2012 15:16

Curiozitatea umana a facut societatea sa evolueze, asadar pe baza curiozitatii sa inventat Roata.

De-a lungul timpului am trecut printr-o gramada de distributii linux si bsd related pe care le-am folosit, implementat, testat, retestat plus diferite medii grafice xfce, fluxbox, lxde, e17 / Enlightenment , trinitry desktop, kde2, mate, cinnamoon, gnome2, gnome3, icewm, etc.

Dintre toate, intodeauna m-am reintors la Sabayon care de-a lungul timpului a evoluat ENORM.

O veche "durere" este faptul ca nu am gasit in nici o distributie /mediu grafic o setare SIMPLA cu exceptia la KDE3 insa nu a functionat cel putin pentru mine, setarea "scroll MORE lines per wheel move" la mouse sa faca scroll mai multe linii atunci cand misti de ea. Din cate am observat, este setat defalut la "scroll 3 lines".

Mi-as dori sa o setez la 5, sau 6 linii ori chiar la 8. Este extrem de enervant cand citesti articole, documentatie etc. si trebuie sa faci scroll down mult si repede.

O veche vorba din stramosi spune " paiul care rastoarna roata ", in mediul linux cred ca acesta este unul dintre aceste paie.

totedati
Technological Hen

Re: Rotita mouse, scroll MORE lines per wheel move,

Post by totedati » Wed May 16, 2012 0:51

în kde4 la Configurări de sistem -> Dispozitive de intrare -> Maus -> Avansat la ultimul rînd eu văd că am setarea Rotița mausului defilează 3 linii

aia ar trebui să fie setarea ... deși ... de la 3 linii am pus 12 linii și parcă nu se simte nici o diferență în felul cum derulez în konqueror ... sau dolphin ....

LE: am verificat mai atent, cu restart al aplicațiilor, și e corect, indiferent cîte linii pui la setarea aia tot la fel se mișcă la derularea din rotiță ... posibil să fie una din multele setări moarte, adică folosite de atît de puțini useri încît developerii au și uitat că n-a mai fost portată corect de pe kde3 pe kde4 .... au făcut doar interfața grafică

eu de exemplu am și uitat de ea

sunt multe astfel de chestii de detalii mărunte care nu funcționează cum ar trebui ... pe mine de exemplu la mous mă enervează butoanele extra ... am șoricel cu 2 butoane suplimentare care de regulă le mapez pe Back și Forward în browser

acum, cu kde v4.8.3, cele două butoane merg în firefox dar nu sunt văzute în konqueror sau dolphin!

nu sunt văzute în sensul că de la setări nu merge să le modific, pentru că nu știu ce naiba are de nu le detectează! cum în kde4 la maparea acceleratorilor în Configurări de sistem nu mai introduci direct textul, codul acțiunii, ci pretinde că le detectează automat cînd apăs combinația de taste sau butoanele la mous, la aceste butoane suplimentare sunt blocat, apăs butonul și ... nu se schimbă nimic în setări!

la alte versiuni, nu știu exact care, dar sunt sigur că la unele mergea inclusiv pentru kde 4.x! după care la următorul upgrade nu mai mergea ... peste alte x upgradări iar le detecta ... pînă m-am plictisit să le tot bibilesc să caut ce și cum ...

din moment ce firefox le vede corect înseamnă că partea hardware e ok, e o problemă de soft, de atenție și bibilit la detalii ... sa schimbat maparea text -> cod a butoanelor și de-aia nu le mai vede?

o fi pe undeva și un fișier text care ar merge schimbat băbește dar sincer n-am chef de arheologie că într-o săptămînă vine alt upgrade de kde 4.x pe țeava entropy și o iau de la capăt ...
linux is free, the expertise to harness it is not!
you don't make so much money selling open source software!
You make MORE money USING it, just like google!
linux registered user #352479

BlackNoxis
Growing Hen

Post by BlackNoxis » Thu May 17, 2012 15:08

totedati wrote:o fi pe undeva și un fișier text care ar merge schimbat băbește dar sincer n-am chef de arheologie că într-o săptămînă vine alt upgrade de kde 4.x pe țeava entropy și o iau de la capăt ...
Auzi, am vrut sa-ti zic, te invit la un proiect nou, bazat pe SL si Gentoo, sa colaborezi si tu, romanesc :D. Deja fac demersuri formale sa-l pun oficial in picioare de saptamana viitoare.
Avantajul e ca putem rezolva direct problemele astea mici cu care se confrunta userii romani, si bagam wrappere/fixes zilnice daca e necesar, ca userii sa poata rezolva problemele in mod direct prin update.

totedati
Technological Hen

Post by totedati » Fri May 18, 2012 12:27

în genul lui kiwi linux? dar în loc de ubuntu să fie sabayon distribuția mamă? teoretic pare o idee bună dar are cineva vre-o idee clară pînă unde trebuie să mergem cu customizările și bibilitul specific distribuției?

o distribuție românească pentru useri începători și normali ( nu nebuni care recompilează totul la fiecare 2 săptămîni în gentoo ) bazat pe sabayon pare o idee bună

însă dacă pentru asta va fi nevoie de bibilit zilnic la ea nu prea cred că va avea succes ... românul obosește repede cînd e de lucrat zilnic ... gratis ... pentru alții

exemplu e chiar kiwi linux ... dezvoltatorii au considerat că localizarea și suportul pentru română e ok, versiunea ubuntu aleasă e LTM ceea ce înseamnă că de vre-o 2 ani nu au mai apărut versiuni noi de kiwi linux ...

comunicarea între prezumtivii dezvoltatori se face numai pe IRC? eu nu prea stau pe IRC, îmi dai un bip pe e-mail dacă vrei să vorbim
Last edited by totedati on Fri May 18, 2012 12:56, edited 1 time in total.

BlackNoxis
Growing Hen

Post by BlackNoxis » Fri May 18, 2012 12:39

totedati wrote:o distribuție românească pentru useri începători și normali ( nu nebuni care recompilează totul la fiecare 2 săptămîni în gentoo ) bazat pe sabayon pare o idee bună
Cam asta avem de gand, pentru ambele tabere. In orice caz, stiu exact ce trebuie reparat si nu-i problema :>, e foarte usor sa mentii un sistem gentoo-based
Si stai chill, oameni care sa lucreze la ea intotdeauna or sa fie, daca stau eu la ea zilnic, o sa fie ok.

totedati
Technological Hen

Post by totedati » Fri May 18, 2012 13:09

corect, gentoo nu e o distribuție linux e o META-distribuție ... de-aia nu se prea agită băieții să fie user-friendly, această sarcină cade în sarcina unor distribuții bazate pe gentoo cum e sabayon

nici nu e absolută nevoie să folosim sabayon, e suficient să folosim managerul de pachete binare, entropy și partea de generare a pachetelor binare, entropy server infrastructure:
wiki.sabayonlinux.org - Community Repositories

astfel putem întreține un repository cu binare separate de sabayon pentru pachetele software unde de exemplu am vrea setări mai agresive decît cele sabayon ...

problema e serverul și țeava ... sabayon linux mănîncă multă lățime de bandă, dacă ne lovește succesul s-ar putea să ne taie net-ul providerul

BlackNoxis
Growing Hen

Post by BlackNoxis » Fri May 18, 2012 13:26

totedati wrote:nici nu e absolută nevoie să folosim sabayon, e suficient să folosim managerul de pachete binare, entropy și partea de generare a pachetelor binare, entropy server infrastructure:
wiki.sabayonlinux.org - Community Repositories
Crede-ma, stiu asta :)), sunt dev https://git.sabayon.org/overlays/for-gentoo.git/log/ (Stefan Cristian). Si e totul pregatit deja pentru rogento/rogentOS, mai ramane statutul oficial sa-l punem in picioare la cluj, si e start. Si partea cu pachetele entropy era deja pusa in discutie de vreo cateva saptamani, deci no prob.

totedati wrote:problema e serverul și țeava ... sabayon linux mănîncă multă lățime de bandă, dacă ne lovește succesul s-ar putea să ne taie net-ul providerul

clar ! :))
Ah, si da, clar ca va fi nevoie de cat se poate de multi devz in ebuild

Post Reply