Nvidia / ATI

Discutii Generale si suport tehnic pentru sistemul de operare Sabayon Linux !

Moderators: BGS, BlackNoxis, Moderators

Nvidia / ATI

Postby BlackNoxis » Sat Jan 07, 2012 16:28

As dori sa va spun, celor noi veniti, sa cititi anumite tutoriale care le-am tradus in romana, este primul lucru care trebuie sa stiti ca trebuie facut dupa un full upgrade : http://wiki.sabayon.org/index.php?title ... Pe_Sabayon
E o chestiune care de obicei se intampla tuturor userilor, inca nu stim de ce, dar avem banuielile noastre :)
Good luck !

Pentru intrebari si discutii, cautati-ne pe #sabayon-ro. Va asteptam.
BlackNoxis
Growing Hen

Re: Nvidia / ATI

Postby totedati » Wed Apr 11, 2012 14:23

Dupa fiecare system upgrade ce actualizeaza kernelul
+
De obicei la system-upgrade, se update-teaza si nucleul si versiunea lui

sunt afirmații neadevărate! în sabayon un system upgrade, equo upgrade, NU actualizează kernelul la cea mai nouă versiune, kernelul și driverele kernelului rămîn NEactualizate tocmai pentru a evita problemele datorate nepotrivirii dintre versiunea kernelului și versiunea driverelor ( care în gentoo și sabayon ar avea nevoie de comenzi separate de upgrade )

kernelul nu se upgradează decât explicit sau cu comanda kernel-switcher comandă care NU face parte din ciclul normal de upgrade ci e o comandă separată ( e doar un thin-wrapper al tuturor comenzilor necesare pentru a upgrada și kernelul și driverele în mod sincron și corect )

dovada:
wiki.sabayon.org - Entropy#Using_Kernel_Switcher
Upgrading the Linux kernel
The kernel image is not upgraded automatically; you have to upgrade it manually

și un pic mai jos în același articol wiki:
Using Kernel Switcher
kernel-switcher is an easy-to-use tool to simplify upgrading the kernel in Sabayon Linux. Remember, doing regular upgrades will not upgrade the kernel: you need to invoke a kernel change. This is done to prevent users from breaking their system and then screaming in the forums or in irc.

kernel-switcher e un progrămel nou, un script python, adăugat recent sistemului ( dacă țin bine minte sabayon6 încă avea nevoie de comenzile manuale date din managerul de pachete equo )

2. teama de diacritice e definitivă? nici o speranță de upgrade în zona asta?
linux is free, the expertise to harness it is not!
you don't make so much money selling open source software!
You make MORE money USING it, just like google!
linux registered user #352479
totedati
Technological Hen

Postby BlackNoxis » Wed Apr 11, 2012 15:42

Da, e corect ce ai zis la 1. Kernel-switcher-ul e doar un wrapper amărât care face treaba buna cu actualizarea nucleului. Și da, momentan nucleul nu se mai actualizează odată cu equo upgrade, înainte se actualiza (pe vremea când....(..)..)
Ce am scris mai sus e un 'workaround' verbal să sune bine la începatori :))
Partea cu diacriticile ... da, sunt și eu patriot, dar scrisul cu diacritici mâncă mult timp. But what the heck ? :mrgreen:

Ca și precizare: este necesar ca userii să știe comanda kernel-switcher. O altă precizare, #sabayon-ro se umple 8)
BlackNoxis
Growing Hen

Postby totedati » Wed Apr 11, 2012 21:24

înainte se actualiza (pe vremea când....(..)..)

n-ai ghicit ... nici înainte nu se actualiza automat ... era ca acum, în baza de date equo apare versiunea mai nouă de kernel dar nu se updatează decât manual și explicit ... și driverele la fel, doar explicit ... nici în gentoo nu ai upgrade automat de kernel, nici măcar un world update nu updatează kernelul automat din felul cum upgradează gentoo kernelul i se trage și sabayonului aceeași politică de upgrade ... se și explică de ce, mai ales în sabayon linux care vrea să fie mai prietenos cu începătorii e aproape garantat că userul grăbit va face upgrade de kernel și va uita de drivere și după primul reboot bang! ai useri plângăcioși pe IRC ...

dovada:
gentoo.org - ro - kernel-upgrade
Ghid Gentoo Pentru Actualizarea Versiunii de Kernel

1. Introducere

Kernel-ul este unul dintre puţinele clase de pachete din portage care necesită intervenţie manuală pentru a finaliza actualizarea. Portage va descărca şi instala sursa de kernel pentru dvs., dar aici trebuie să interveniţi şi să compilaţi noul kernel inainte ca orice schimbări să aibă efect.

eu folosesc sabayon linux de pe vremea când încă era doar un biet RR4 Gentoo Live CD ... crede-mă că nu e și n-a fost nici mai demult automat!

workaround-ul verbal în loc să ajute userii, mai ales ăia proaspeți în lumea gentoo și sabayon linux, mai mult îi încurcă ... dacă tot te-ai apucat de tradus sabayon wiki din engleză în română fă treaba până la capăt și tradu corect partea care explică cum e cu equo upgrade, kernel-switcher & comp de ce kernelul nu se upgradează automat și nici driverele kernelului, la fel ca orice alt pachet software, de ce e comandă separată și de ce trebuie upgradat cu mare atenție kernelul și driverele acestuia ( chiar și cu kernel-switcher )

exemplu de probleme care pot apare chiar și cu kernel-switcher:
kernel-switcher switch sys-kernel/linux-sabayon-3.1
kernel-switcher switch sys-kernel/linux-fusion-3.1
kernel-switcher switch sys-kernel/linux-sabayon-3.2

din cauza la linux-fusion, o încercare timidă dar cam nereușită de kernel out of gentoo tree, se cam amestecă/dezinstalează driverele care n-ar trebui dezinstalate ... dacă nu ești atent ce instalează și dezinstalează iese varză murată și stele verzi mai ales la userul începător ... dar dacă caști ochii în consolă se vede imediat unde se încurcă kernel-switcher și de ce ... reinstalezi încă o dată driverele și rezolvi problema

scrisul cu diacritici mâncă mult timp

nu chiar așa mult! și una e să scrii repede pe IRC și altceva să scrii un wiki! acolo n-ar mai trebui să te grăbești așa tare!
totedati
Technological Hen

Postby BlackNoxis » Wed Apr 11, 2012 21:29

Inseamna ca eu faceam upgrade la nucleu pentru ca ii dadeam obligatoriu sa-l actualizeze cu equo la equo upgrade :-j who cares anyway, heh. Nu mai am vreme de tradus wiki, e de lucru mult acolo, mai mult decat imi permit. Poate o sa ma apuc sa fac ceva ghid pentru cine vrea sa traduca cum trebuie, si ala cu instalarile de nVidia / ATI l-am facut mai mult pentru nVidia/ATI nu pentru nucleu. E o intreaga teorie despre kernel si etc, pentru cine doreste poate oricum sa-si puna equo sa faca actualizare inclusiv la nucleu cu equo upgrade.

Ideea e ca sunt preocupat sa ajut devsii momentan si sa pun mirrorul de sabayon up cu tot cu limbo packages, documentatia nu prea am vreme de scris, nu stiu daca ai observat, dar mai e si BGS care scrie wiki-ul, poti sa fii si tu oricand :wink:
Eu cand era RR4 / RR64 eram pe Zenwalk deja din 2002, abia in 2008 am facut translatia la Sabayon, mi-a fost foarte lejer, anul asta in vara fac 10 de cand sunt pe Linux, dau si un party :D mwhaha :twisted:
BlackNoxis
Growing Hen

Postby BlackNoxis » Fri Apr 13, 2012 11:35

totedati wrote:
Dupa fiecare system upgrade ce actualizeaza kernelul
+
De obicei la system-upgrade, se update-teaza si nucleul si versiunea lui

sunt afirmații neadevărate! în sabayon un system upgrade, equo upgrade, NU actualizează kernelul la cea mai nouă versiune, kernelul și driverele kernelului rămîn NEactualizate (..)

Well... se pare ca myth busted http://pastebin.sabayon.org/pastie/8987. Uite ma, ce misto, equo upgrade brings kernel upgrade :-? oare de ce... hmm..
BlackNoxis
Growing Hen

Postby totedati » Sun Apr 15, 2012 17:45

Code: Select all
>>    # (9/14) [sabayon-limbo] sys-kernel/linux-sabayon-3.3-r1
>>     Versions: 3.3 / NoTag / 0 ===> 3.3-r1 / NoTag / 0
>>    Action:       Upgrade

sabayon-limbo repository e varianta de test și dezvoltare a sistemului, pentru dezvoltatori și testare a pachetelor software noi ... n-am folosit niciodată limbo, doar varianta stabilă pentru utilizatori normali ... posibil să fie așa cum zici tu, să aibe și upgrade automat de kernel, dar sunt 100% sigur că nu e valabil și pentru varianta stabilă pentru că kernelul v3.3 a apărut de ceva timp, eu am instalat kernel 3.2 și la nici un upgrade nu sa oferit să îl upgradeze automat, nici kernelul nici driverele nvidia ... și upgradez sistemul destul de des, tot la 2-3 zile

ori, din câte știu eu un wiki e făcut pentru utilizatorii sistemului stabil nu pentru dezvoltatori și cei care testează versiunile noi ale pachetelor software, inainte de a fi rostogolite din sabayon-limbo în sabayonlinux.org ( așa îi zice ramurii stabile a systemului ) dacă nu apar probleme la testare ...

LE:
>>  ## [U] [sabayonlinux.org->sabayon-limbo] x11-wm/openbox-3.5.0_p20111019|1   [3.5.0_p20111019|0]

lol! să nu îmi zici că ai trecut de la sabayonlinux.org ( ramura stabilă ) la sabayon-limbo ( testing & developers ) doar ca să îmi demonstrezi că există și upgrade automat de kernel! lol! nu mă supăr, un sistem în plus pentru testarea pachetelor binare e totdeauna un lucru bun ...
totedati
Technological Hen

Postby BlackNoxis » Sun Apr 15, 2012 22:59

Sunt de multa vreme numai pe limbo ... de cateva luni bune :-j, si imi recompilez tot ce are legatura cu procesorul gen libav, kernel, ffmpeg, etc. :D Ideea e ca intai testez ale limbo-ului, testez si din afara, si dau feedback la ce se poate adauga si la cum merg limbo.

Ideea e ca, intr-adevar, equo upgrade nu te trece de la versiuni la alta de nucleu, deci este corect ce ai zis. Dar chiar si pe sabayonlinux sau pe sabayon-weekly, orice revizie -r1,2,3, iti actualizeaza 'equo upgrade'. Am testat chestia asta din momentul in care mi-ai zis de ea. So thanks ! :)
BlackNoxis
Growing Hen

Postby totedati » Wed May 16, 2012 0:38

upgradează reviziile pentru că pînă la urmă sabayon e gentoo pe steroizi ( adică + equo pentru managementul pachetelor binare ) și gentoo & portage folosesc tehnologia sloturilor pentru a putea instala în paralel mai multe variante ale aceluiași pachet software ... e folosit mai ales la bibliotecile importante, gen glibc sau în cazul kernelului

dacă am instalat kernelul v3.2 e pus pe slotul 3.2, dacă instalez alt kernel, v3.3, fără să îl dezinstalez pe primul, acestuia îi va fi alocat alt slot, 3.3 ... astfel upgrade-urile nu se încurcă nici ele, apare revizie nouă pentru slotul 3.2, îl instalează, nu apare decît pentru slotul 3.3 instalează revizia pentru 3.3 doar dacă e instalat kernelul v3.3 dacă nu, nu

>>      @@ Package: sys-kernel/linux-sabayon-3.2-r12 branch: 5, [sabayonlinux.org]
>>         Available:     version: 3.2-r12 ~ tag: NoTag ~ revision: 0
>>         Installed:     version: Not installed ~ tag: N/A ~ revision: N/A
>>         Slot:          3.2
>>         Homepage:      http://gitweb.sabayon.org/?p=linux/kernel/sabayon.git;a=summary
>>         Description:   Official Sabayon Linux Standard
>>                        kernel image
>>         License:       GPL-2 freedist
>>      @@ Package: sys-kernel/linux-sabayon-3.3-r3 branch: 5, [sabayonlinux.org]
>>         Available:     version: 3.3-r3 ~ tag: NoTag ~ revision: 0
>>         Installed:     version: 3.3-r3 ~ tag: NoTag ~ revision: 0
>>        [b] Slot:          3.3[/b]
>>         Homepage:      http://gitweb.sabayon.org/?p=linux/kernel/sabayon.git;a=summary
>>         Description:   Official Sabayon Linux Standard
>>                        kernel image
>>         License:       GPL-2 freedist

elegant și eficient ...
totedati
Technological Hen

Return to Romanian