Problem z chłodzeniem.

Ogólne dyskusje o Sabayon Linux

Moderator: Moderators

Post Reply
Wilk
Baby Hen

Problem z chłodzeniem.

Post by Wilk » Thu Nov 25, 2010 22:21

Witam, mój problem wlecze się za mną od kąd zainteresowałem się linux'ami, a mianowicie od niedawna. Problem poega, iż moja Toshiba A350 nie dostosowuje obrotów wiatraka do potrzeb, a przynajmniej tak myślę. I laptop strasznie szybko się nagrzewa mimo panelu(podstawki) chłodzącego. Czy istnieje jakaś możliwość konfiguracji, tak aby problem znikł? Dla porównania przy windowsie nagrzewał się o wiele wolniej niż obecnie.

Richlion
Technological Hen

Re: Problem z chłodzeniem.

Post by Richlion » Sun Nov 28, 2010 19:40

Witam,
ja na swoim PC-cie miałem problem odwrotny, non stop wiatraki chodziły jak opętane, tymczasem temperatura wykazywana przez aplet Monitor Systemu pokazywał je w normie. Szukałem progamu, którym możnaby to wysterować spod Linuxa, ale nic takiego nie znalazłem przynajmniej na Gentoo/Sabayon. Zajrzałem natomiast do konfiguracji BIOS-u i automatyczne ustawienie prędkości wentylatora było zwyczajnie wyłączone.

Niestety nie wiem, czy twoja Toshiba ma w BIOS-ie taką opcję. Też mam starą 4-letnia Toshibę, której nie używam, nie miałem jakoś problemu z przegrzewaniem się. Jedno, czego moja Toshiba nie lubiała, to pracy w trybie zamkniętej pokrywy, kiedy używałem zewnętrznego monitora. Laptop się wieszał pod wpływem przegrzania. Okazało się, że moja Toshiba była w grupie dotkniętej wadliwym montażem fabrycznym chłodzenia, po krótkim czasie warstwa pomiędzy radiatorem a procesorem mogła ulec degradacji i wymagało to prostej poprawki, o czym firma wiedziała, ale nie raczyła poinformować użytkowników. Nie powiem jednak, czy takie przyadki zdarzają się nadal i czy twoja Toshiba ma ten sam problem.

Miałbym wątpliwości, czy akurat linux jest odpowiedzialny za taki problem, chyba, że rzeczywiście pod linuxem system zżera więcej zasobów. Ja na swojej Toshibie używam tylko Linuxa, ale ta Toshiba jest dość stara i pamięta czasy SL w wersji 5.3 z 2006 roku.

Pozrawiam,
Rysiek

Post Reply